Leczenie Endodontyczne

inaczej leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionej lub martwej miazgi z komory i z kanałów zęba, a następnie na zdezynfekowaniu oraz na wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. 

Cały protokół leczniczy staramy się przeprowadzić na jednej wizycie, co znacznie podnosi skuteczność leczenia oraz długoterminowe rokowanie. Podczas naszej pracy szczególna uwagę zwracamy na kilka ważnych elementów współczesnej endodoncji.

Odpowiednie znieczulenie pacjenta

Leczenie kanałowe może byc i najczęściej jest całkowicie bezbolesne. Na wzrost komfortu leczenia pozwala stosowane przez nas znieczulenie komputerowe.

UWAGA! Pojawienie się bólu, pomimo dobrze dobranej dawki i środka znieczulenia miejscowego, świadczy najczęściej o znacznym zaawansowaniu procesu zapalnego miazgi, który powoduje neutralizację podanego analgetyku. W takim wypadku do wnętrza zęba zakładamy lek, który wycisza proces zapalny oraz umożliwia nam bezbolesne leczenie na kolejnej wizycie.

Nie stosujemy środków dewitalizujących, czyli uśmiercających miazgę

Pozwala to zachować bardzo cenną tzw. tkankę mieszaną, która po usunięciu miazgi oraz odpowiednim zaopatrzeniu kanału zęba, ulega mineralizacji i zamyka wrota zakażenia z jamy ustnej do ustroju. Po założeniu „trutki” obumiera nie tylko miazga, ale też tkanka mieszana.

Praca w koferdamie

Specjalna guma, która pozwala nam na izolację leczonego zęba od środowiska jamy ustnej.

  • Zabezpiecza to ząb przed zakażeniem systemu kanałów korzeniowych bakteriami obecnymi w ślinie;
  • chroni śluzówkę pacjenta przed kontaktem z płukankami stosowanymi w endodoncji;
  • zwiększa bezpieczeństwo zabiegu poprzez ograniczenie ryzyka aspiracji, czyli przedostania się drobnych narzędzi kanałowych do jamy ustnej lub gardła pacjenta.

Używamy narzędzi maszynowych

W naszym gabinecie pracujemy systemem narzędzi maszynowych Pro Taper Next oraz Pro Taper Gold. Pozwala to na znaczne skrócenie zabiegu oraz większą przewidywalność i równomierność opracowania systemu kanałów korzeniowych.

Praca w powiększeniu

Współczesna endodoncja nie może funkcjonować bez mikroskopu. Do naszej dyspozycji mamy najbardzej zaawansowany technologicznie mikroskop Carl Zeiss Extaro 300.

 Powiększenie pola zabiegowego:

  • zwiększa precyzję leczenia;
  • pozwala na dokładne poznanie anatomii danego zęba;
  • kontrolę jakości opracowania oraz szczelności wypełnienia kanałów korzeniowych;
  • przy ponownym leczeniu kanałowym umożliwia usunięcie złamanych narzędzi oraz ominięcie przeszkód napotkanych podczas pierwotnego leczenia kanałowego.

System kanałów korzeniowych wypełniamy gutaperką na ciepło

Gutaperka jest substancją pochodzenia naturalnego, podobną do kauczuku. Umożliwia precyzyjne i szczelne zamknięcie całego systemu kanałów zęba. Podgrzana gutaperka przybiera postać płynną, wypełniając również odgałęzienia kanałów głównych, które są niedostępne dla narzędzi endodontycznych. Gutaperka jest dobrym izolatorem. elektrycznym.

Kontrola RVG przeprowadzanego leczenia kanałowego

Protokół leczenia kanałowego obejmuje wykonanie trzech zdjęć radiologicznych:

  • przed leczeniem;
  • w trakcie, jako kontrola opracowania kanałów;
  • po wypełnieniu, w celu weryfikacji poprawności leczenia.

Nasi lekarze nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje

Leczenie kanałowe w naszym gabinecie przeprowadza dr Joanna Sendera. Lekarz endodonta, który nieustannie podnosi swoje kwalifikacje oraz wykonuje swoją pracę z pasją i zaangażowaniem.

System znieczulenia komputerowego

Mamy do dyspozycji system znieczulenia komputerowego, który dozuje ilość środka w postaci kropel, redukując do minimum negatywne odczucia pacjenta i zapewniając mu najwyższy komfort.

Leczenie kanałowe w naszym gabinecie przeprowadza:

Napisz do nas

Masz pytania, potrzebujesz konsultacji?
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

+48734483497