Profilaktyka

Profilaktyka to jedna z najważniejszych dziedzin leczenia stomatologicznego, dlatego kładziemy na nią szczególny nacisk!

O profilaktyce mówi się że jest jedną z najtańszych form leczenia, warto to wykorzystać!

Profilaktykę wdrażamy już podczas PIERWSZEJ WIZYTY w naszym gabinecie, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Higienistka w trakcie wizyty motywuje, zachęca, instruuje. Daje narzędzia i mówi jak je wykorzystać w domu. 

Dzięki zastosowaniu fotografii, pokazuje pacjentowi jak wygląda jego płytka nazębna i co robić by ją wyeliminować. Taka wizyta to przede wszystkim solidna porcja wiedzy, do wprowadzenia w życie, jeszcze tego samego dnia.

Co powoduje kamień nazębny obecny w jamie ustnej?

 • Nieświeży oddech poprzez rozkład bakterii w nim zawartych;
 • Stan zapalny dziąseł;
 • Krwawienie dziąseł;
 • Prowadzi do rozwoju choroby przyzębia i ruchomości zębów;
 • Wpływa negatywnie na szczelność nowych wypełnień;
 • Obniża odporność organizmu;
 • Wpływa na zdrowie ogólne poprzez przechodzenie bakterii w nim zawartych do krwi i tym samym do wszystkich części naszego organizmu;
 • Może powodować zaostrzenie istniejących chorób ogólnych (astma, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze);
 • Może przyczyniać się do trudności zajścia w ciążę;
 • Może powodować przyspieszenie porodu i zmniejsza masę urodzeniową dziecka.

Skąd się bierze płytka nazębna?

 • Płytka zaczyna osadzać się na naszych zębach bezpośrednio po ich codziennym oczyszczaniu, ale nie usuwana lub niewłaściwie usuwana w ciągu 48 godzin mineralizuje, zmieniając się w twardy kamień nazębny.
 • Kamienia nazebnego nie usuniemy samodzielnie, dlatego tu z pomocą przychodzi nam właśnie higienistka wykonująca zbiegi. w gabinecie.

Najprostsza metoda pozbycia się kamienia nazębnego to właściwa pielęgnacja jamy ustnej i regularne wizyty profilaktyczne w gabinecie higieny.

Co wyróżnia zabiegi profilaktyczne wykonywane w naszym gabinecie?

 • CZAS …w ramach tej wizyty higienistka jest skoncentrowana tylko i wyłącznie na problemach zdrowotnych danego pacjenta, na obszernym instruktażu, kontroli płytki nazębnej, edukacji i MOTYWACJI.
 • Jeśli wizyta dotyczy dziecka, przeprowadzana jest ROZMOWA z rodzicem. Tłumaczymy i pokazujemy mechanizmy kontroli i motywowania dziecka. Co więcej edukujemy żywieniowo.
 • Szczególną OPIEKĄ otaczamy kobiety w ciąży. Tłumaczymy, jaki wpływ ma zdrowa jama ustna na rozwijające się dziecko, na poród oraz na zdrowie przyszłej mamy.
 • Wszystkie przeprowadzane przez nas procedury są całkowicie bezbolesne i KOMFORTOWE dla pacjenta.

W ramach profilaktyki wykonujemy:

Skaling — czyli usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków lub metodą ręczną za pomocą specjalistycznych narzędzi zwanymi kiretami. Według WHO usuwanie kamienia powinno odbywać się co 6 m-cy, a w niektórych przypadkach nawet co 3 m-ce (ciąża, choroby przyzębia).

Fluoryzacja lub lakierowanie – zabezpieczenie zdrowych zębów odpowiednim preparatem fluoru przed działaniem szkodliwych czynników działających na szkliwo. Zabieg rekomendowany osobom z wysokim ryzykiem próchnicy ocenionym podczas badania lekarskiego do wykonywania co 3-4 miesiące. U osób z niższym ryzykiem próchnicy, co 6-12 m-cy.

Piaskowanie – czyszczenie zębów z osadów, przebarwień pochodzenia zewnętrznego, przygotowanie zębów do profesjonalnego wybielania i leczenia. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim jest piaskarka, osad zostaje usunięty pod wysokim ciśnieniem piaskiem o odpowiedniej gradacji (grubość ziaren piasku), którą dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta.

Lakowanie – zabieg polega na pokryciu bruzd (szczelin) naturalnie występujących w zębach trzonowych, w celu ich spłycenia. Umożliwia to dokładnie oczyszczane bruzd z resztek pokarmowych izalegających w nich bakterii próchnicotwórczych. Zabieg taki polecany jest zwłaszcza dzieciom, po pojawieniu się pierwszego zęba stałego trzonowego w okolicy 6 r.z.

ICON – nowoczesna technika leczenia nieinwazyjnego, bez konieczności użycia wiertła. Możemy tym leczyć białe plamy na powierzchni zęba powstałe po leczeniu ortodontycznym, w wyniku zaburzeń rozwojowych szkliwa, przy fluorozie.

Wybarwianie płytki – zabieg polegający, poprzez zastosowaniu specjalnych preparatów, na wybarwieniu pokrywającej zęby płytki na kolor fioletowy i dobre jej zobrazowanie. Widzi ją wtedy każdy- dziecko i dorosły, dokładnie w miejscach które były słabo umyte bądz zupełnie pominięte. Po wybarwieniu pacjent pod kontrola higienistki myje zęby, co uwidacznia czas jaki należy poświecić na właściwą higienę jamy ustnej.

Wybielanie regeneracyjne lampą w gabinecie

Wybielanie domowe

Działania profilaktyczne w naszym gabinecie wykonuje profesjonalna higienistka stomatologiczna Karolina Sanocka

Profilaktyką w naszym gabinecie zajmuje się:

Napisz do nas

Masz pytania, potrzebujesz konsultacji?
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

+48734483497